Advertisement

Hong Kong'taki hisseler, Hang Seng Endeksi'nin 2009'dan bu yana en iyi yıl başlangıcını yapmasının ardından bugün kayıplar ve kazançlar arasında dalgalandı. Çin'de hizmet PMI endeksinin son 4 ayın en büyük sıçramasını yapmasının ardından endeksteki hizmet sektörü hisseleri göstergesi kazanç sağladı.

Çinli elektrik üreticisi China Resources Power Holdings Co.'nun yüzde 3.1'lik değer kaybının öncülüğünde Hang Seng Kamu Hizmeti Endeksi'nin yüzde 1.1 düştü ve Hong Kong Borsası'nın en büyük kaybedeni kamu hizmeti hisseleri oldu. Pekin'deki telekomünikasyon destek şirketi China Communications Services Corp., Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyesini test etmesinin ardından yüzde 1.7 yükseldi. Üö günlük Yeni Yıl tatilinde Macau'ya 800 bin kişinin gitmesinin beklenmesiyle kumarhaneler dünkü kazançlarını genişletti.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 düşmesinin ardından yüzde 0.2 artışla 23,352.94 puana  çıktı. Endeks dün 19 ayın zirvesinden kapandı. Hang Seng China Enterprises Endeksi dün 1 yılın en büyük sıçramasını yapması sonrasında bugün yüzde 0.4 artışla 11,949.22 puana yükseldi.

Hisselerde dünkü coşkunun ardından bugün bir miktar kâr satışı olduğunu anlatan Lyncean Securities Ltd.'ın yönetici direktörü Francis Lun, piyasanın Aralık'ta kendi başına temel kazandığını, şimdi de konsolidasyon ve yeni bir kazanç dönemini beklemenin zamanı olduğunu söyledi. Lun, piyasanın şu anda temellerin ilerisinde olduğuna dikkat çekti.