Advertisement

Hisse senedi piyasalarının, mali uçurumu önleyen anlaşma sonrasındaki tırmanışlarının kısa süreceğini söyleyen uzmanlar, finansal piyasaların önünde zorlu bir 2 ay ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kongre asıl gerçek savaşına önümüzdeki hafta hükümetin borç tavanını yükseltme görüşmelerine başlamasıyla girecek. Borç tavanının yükseltilememesi, hükümetin temerrüte düşmesi anlamı taşıyacak.

Borç tavanı görüşmelerinin harcama ve vergi müzakerelerini bir kefeye toplayacağına dikkat çeken JP Morgan Asset Management'tan Andrew Economos, bu tartışmaların ilk çeyreği etkileyeceğini ve zorlu bir hâle getireceğini söyledi.

Economos ile aynı görüşü paylaşan Avustralya'nın Sidney kentindeki Macquarie Private Wealth'in direktörlerinden Martin Lakos da, piyasaların karşısındaki en büyük sorunun 28 Şubat'a kadar borç tavanı sorunun çözülmeyecek olmasından ötürü görülecek yüksek volatilite olduğunu savundu.

Beyaz Saray ve Kongre'nin dünkü anlaşması, Bush döneminden kalma vergi indirimlerinin Amerikalıları işçilerin çoğu için kalıcı hâle getirilmesini öngörse de analistler, bu anlaşmanın uzun vadeli bütçe sorunlarını gidermeyeceğini vurguluyor.

Piyasalar 2011'deki siyasi ve bütçe dramasının  tekrarını yaşamaktan endişe ediyor.