Advertisement

ABD’de dün olumlu yönde gerçekleşen ve 50 seviyesinin üzerinde kalmayı başaran ISM İmalat ve PMI verileri sonrası bugün ABD cephesinde istihdam raporu ön plana çıkıyor. Mali uçurum haberi 2013’ün ilk işlem gününde piyasaları uçurdu. S&P 500 dün günü % 2,5 değer kazancıyla kapadı. Ancak ABD Vadelileri bu sabah itibariyle kırmızıda.  Asya cephesinde de Japonya ve Çin tatilde, MSCI Asya endeksi açık olan Asya piyasalarıyla, Nisan 2010’dan bu yana dolar bazında en yüksek seviyesini test etti. Çin’de İmalat dışı PMI endeksi ise son 4 ayın en yüksek değeri olan 56,1’e ulaştı.

Yurtiçindeyse enflasyon rakamları gündemdeydi. Aralık ayı enflasyonu beklentilere paralel olarak % 0,4 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık enflasyonda % 6,2 olarak gerçekleşti. 2011 yılı enflasyonu % 10,5 idi. Alt rakamlara bakıldığında İTO enflasyonundan farklı olarak gıda tarafında %1,6’lık yükseliş dikkat çekici.

80 bin seviyesine göz diken İMKB 100 endeksi

Yükseliş denemelerini sürdüren İMKB 100 endeksinde saat 11:50 itibariyle 80 bin seviyesini test ediyor.

Risk iştahına karşılık 1.32’nin altına gevşeyen Euro/Dolar paritesi

Piyasaların bahar havasını yaşadığı ve risk iştahının arttığı gün sonunda euro/dolar’ın 1.32’nin altına gevşemesi dikkat çekici bir gelişme olarak göze çarptı. Euro/dolar paritesi saat 11:44 itibariyle 1.3151’den işlem görüyor.

Akbank FX işlemleri Yöneticisi Emir Baruh, euro/dolar paritesindeki geri çekilmeyle ilgili olarak, "Mali uçurumun ertelenmesiyle beraber seneye dolar satışıyla başladık. Parite 1.33’lü seviyeleri yeniden test etti. Bu seviyeyi daha önceden 20 Aralık'ta görmüştük. Bu seviyeden sert bir şekilde geri geldik. Buradar euronun sadece dolara karşı değil aynı zamanda gelişmekte olan kurlara ve Avustralya dolarına karşı da satış yediğini gördük. Euro/dolar paritesi son 20 gündür 1.3150-1.3300 bantı içerisindeydi. 1.3120’li seviyelere kaymamız durumunda aşağı yönlü hareket görebiliriz. Bugün gelecek ADP ve yarınki tarım dışı istihdam verisi Dolar Endeksi'ni etkileyebilecek veriler" yorumunda bulundu. Dolar Endeksi ise sabah saatlerinde 80 seviyelerindeyken, saat 11:56 itibariyle 80 seviyesinin hemen altında 79.95 düzeyindeydi. Dolar/TL ise güne 1,7790 seviyesinden başladı ancak saat 11.57 itibariyle 1,7801 seviyesindeydi. Sepet kurda ise 2,0603 seviyesindeyiz.

Gösterge tahvil faizinde sert yükseliş

Enflasyon verisinin beklentiler dahilinde gerçekleşmesine rağmen, gösterge tahvildeki sert yükseliş dikkat çekiciydi. Yabancı yatırımcıların hala tatilde olması sebebiyle, haftaya dönüşleri muhteşem olacak mı? önümüzdeki haftaki hazine ihaleleri öncesi faizlerde baskı sürer mi? ve en önemlisi yükselişin sebebi sorularına karşılık piyasa uzmanları şu yanıtları verdi;

Akbank Hazine Sabit Getirili Menkul Kıymetler Trader’ı Sercan Kılıçlar’a göre yükselişin sebebini lokal bankaların satışıydı. Kılıçlar ayrıca, "Lokal bankalar geçen sene bilanço küçültmemek adına satış yapmadılar. Bu hareket sadece lokallerden beklenirken, bir anda hacimsiz de olsa böyle bir satış geldi. Bundan sonra kısa vadeli tahvillerde çok sert hareket beklemiyorum ancak uzun vadeli tahvillerde bu hareketin bir miktar devamı beklenebilir. Önümüzdeki haftaki hazine ihaleleri öncesi de bir miktar baskı var, bu nedenle ihalelerde lokallerin ilgisi yönü belirleyebilir" dedi.

İş Yatırım Sabit Getirili Menkul Kıymetler Analisti Uğursel Önder ise, "Enflasyon piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşti ve piyasaya fazla etkisi olmadı. Önümüzdeki haftaki ihaleler yılın ilk ihaleleri olacağı için önemli. Faizlerdeki satışlar lokallerden geliyor, buna bir anlamda kar satışları diyebiliriz. Hatırlayacağımız üzere tahvil piyasasına çok ciddi bir alış gelmişti, bunun bir kısmı geri veriliyor da denebilir" yorumunda bulundu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net