Advertisement

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi profesörü Peter Morici, Kongre'nin bu hafta üzerinde anlaştığı mali uçurum paketinin, ekonomik ya da istihdam büyümesini desteklemeyeceğini söyledi.

ABD ekonomisinin yetersiz talep sıkıntısı içinde olduğuna ve büyümenin yıllık yüzde 2'lerde seyredeceğine dikkat çeken Morici, Senato ve Temsilciler Meclisi'nin onayladığı vergi ve harcama anlaşmasının, bu surette bir ilerleme tablosu sunmadığını belirtti.

Bloomberg'in medyan tahminine göre ABD ekonomisinin istihdama Aralık'ta 150 bin kişi ekleyeceği ve işsizliğin yine yüzde 7.7'de kalacağı tahmin ediliyor. Moody's Analytics'in ekonomistlerinden Ryan Sweet, istihdam büyümesinin yıl sonuna kadar aylık 150 bin artış kaydetmesinin mantıklı bir seviye olduğunu söyleyerek, şirketlerin endişeli olsalar da, panik havasında olmadıklarını savundu.

Aylık 150 bin kişi artışı yetersiz bulan Morici ise, işsizliğin yüzde 6'lara gerilemesi için 3 yıl süreyle istihdamın aylık 356 bin kişi artması gerektiğini, bunun da yüzde 4-5 büyüme oranlarına ulaşmadan sağlanamayacağını söyledi.

Ticaret, enerji ve düzenleme politikalarında ilerleme olmadan, sağlık yardımları ve küçük ölçekli şirketlerin vergileri düşürülmeden bunun gerçekleşmeyeceğini öngören Morici, "Şimdi bu anlaşma ile küçük ölçekli  şirketlerin de vergilerinin artırılması, üretkenliği ve rekabeti yükselterek, istihdam yaratacak yatırımlar yapılmasını engelliyor" dedi.