Advertisement

ABD hükümeti mali uçurumda anlaşma sağlayarak ani kemer sıkma önlemlerinden direksiyonu kırarak, resesyon riskini azalttı. Ancak ABD'nin büyümesi, bu yıl da mali engellerin pençesinde olacak.

Kongre Salı günü geç saatlerde ABD'nin 600 milyar doları aşan vergi artışları ve harcama kesintilerinin bir kısmını önleme planını onayladı.

Analistler paketin en azından ekonomiye geçici olarak nefes aldırdığını söylerken, yatırımcılar da Amerikan hisselerini yukarı taşıdı. Ancak ABD Başkanı Barack Obama tarafından kısa zamanda yasalaştırılacak olan tüzük, Amerikalılar'ın çoğunun vergilerini, Sosyal Güvenlik maaşlarını fonlayan istihdam vergilerini artırma yoluyla yükseltecek.

Ekonomistler, hükümet hiçbir vergiyi artırmıyor olsaydı, ABD ekonomisinin daha hızlı büyüyecek olduğunu söylüyor.

2007-2009 Resesyonu ile mücadele kapsamında hayata geçirilen teşvik önlemlerinin süresinin dolmasıyla devreye girecek olan istihdam vergileri tek başına hanehalkı vergilerinin maliyetini yıllık ortalama 700 dolar artırabilir. Deutsche Bank'ın ekonomistlerinden Joseph LaVorgna, bunun tüketici harcamalarını azaltarak, ekonomik büyümeyi yüzde 0.75 aşağı çekebileceğini öngörüyor.

Diğer tarafta ise mali uçurum anlaşması da yıllık 450 bin doların üzerinde kazananların gelir vergilerinin artırıyor. Obama'nın 2010'daki sağlık reformu yasasının fonlanmasına yardımcı olan zenginerin vergisi gibi diğer ufak ölçekli vergilerin de büyümeden yüzde 0.25 silebileceği düşünülüyor.

Ekonomistlerin çoğu Kongre'de devam eden görüşmelerin harcama kesintilerinin önümüzdeki yıla kadar ertelenmesi ile sonuçlanmasını beklese de, anlaşma olmaması, planlanan harcama kesintilerinin yılın ikinci yarısında büyümede sert düşüşe neden olabilir.

Barclays son araştırmasında, ABD'nin 2013'e ait büyüme tahminlerini koruduklarını, ancak mali politikaların aşağı yönlü risk arz ettiği görüşlerinin de değişmediğini söyledi.