Advertisement

(15:54'te yenilendi)

ABD endeks vadelileri, Kongre tarafından mali uçurumu engellemek için kabul edilen bütçenin yeterince verimli olmayacağı endişelerinin ardından düşerek, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dün gerçekleştirdiği bir yılın en büyük rallisinden düşüşe geçebileceği sinyallerini verdi.

Biogen Idec Inc. yüzde 6.1 gerilerken, Landec Corp. satış beklentilerini artırmasıyla beaber yüzde 7.9'luk bir tırmanış gerçekleştirdi.

S&P 500 Mart ayı vadelileri New York saatiyle 08:47'de yüzde 0.1 gerileyerek 1,455.5 puana inerken, yüzde 0.3'e varan kayıplarını silmiş oldu. Gösterge endeksi, ABD'li yasa yapıcıların yeni bütçe üzerinde anlaşmaya varmasının ardından dün yüzde 2.5 tırmanarak Aralık 2011'den bu yana en büyük yükselişe imza attı. Dow Jones vadelileri 21 puan düşerek 13,310 puana geriledi.

Charles Schwab Corp. Birleşik Krallık müşterileri yöneticisi Kully Samra, "Dün ABD bütçesiyle ilgili oldukça büyük bir coşkunluk vardı ama bu yalnızca bir alçıydı. Ekonomik aktivitelerde ne olacağını tahmin edebilirsiniz fakat politikacıların yapacaklarına gelince kimse onların sırdaşı değil. Bütçe açığı bir sonraki büyük konuşma noktası olacak" dedi.

Moody's Investors Service tarafından dün yapılan açıklamaya göre üzerinde anlaşılan bütçe, ülke notunun düşürülmesini engellemeye yetecek kadar kapsamlı bir anlaşma değil.

(15:54'te yenilendi)