Advertisement

Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, yeni yılın az büyüyen, talebin durgun olduğu, normal bir yıl geçirmeyi beklediklerini belirterek, ''Bu yıl çelik fiyatlarında biraz daha düşüş öngörüyoruz. Dolayısıyla iş hacmimiz tonaj olarak hemen hemen aynı kalacak, ciromuz da 2013'te biraz aşağı inebilir'' dedi.

Merkez Bankası politikalarını ve yeni yıl beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Agah Uğur, bir yatırımcı olarak Merkez Bankası'nın faiz indirim politikasını olumlu bulduğunu belirterek, ''Aslında tedbirli davranılması da hoşumuza gidiyor'' diye konuştu.

Uğur, Merkez Bankası politikalarını benimseyen bir kurum olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''2013'de arz ve talep dengeleri, neredeyse her sektörde talebin aleyhine gelişiyor. Zaten bu büyüme yıllarında 2003-2009 yılları arasında önemli yatırımlar yapıldı. Talep biraz durulduğu zaman karlılık baskısı otomatikman çıkıyor. İhracatta da zorluklar var. Türk ihracatçısı ve sanayicisinde büyük bir esneklik olsa bile AB gibi çok önemli bir pazar baskı altında. Arz ve talep dengesinde doğal bir fren oluşmuş durumdadır. 'Merkez Bankası'nın ilave bir tedbir almasına ya da baskı yapmasına gerek yok' diye hissediyorduk. O da faiz indirimi kararlarıyla desteklenmiş oldu.''

Yeni yılın kolay bir yıl olmayacağını anlatan Uğur, ''Bu Türkiye'den kaynaklanan bir unsur değil. Avrupa'daki ani bir krizin olmayacağını düşünsek bile o durgunluğun kesinlikle devam edeceği öngörüsü hakim. Türk pazarında da hızlı bir büyümeye zaten pek izin de izin verilmiyor. Dolayısıyla az büyüyen, talebin durgun olduğu, normal bir yıl geçirmeyi bekliyoruz'' dedi.-''En cazip segment enerji sektörü''

Borusan Mannesmann'ın inşaat, otomotiv ve enerji sektörlerinden müşterileri olduğunu anlatan Uğur, ''Türkiye'deki inşaat sektörü alıştığımız şekilde büyümese bile büyümeye devam edecektir. Türkiye büyümesine benzer bir büyüme beklememiz lazım. Otomotiv sektörü Avrupa'ya ihracattan dolayı biraz baskı altındadır. Türkiye'deki tüketim de çok yüksek seviyede bulunuyor'' diye konuştu.

Uğur, Borusan olarak Avrupa pazarına boru satmaktan dolayı avantajlarının bulunduğunu aktararak, bu nedenle zorlu büyümeye yönelik sıkıntılarının daha az olduğunu söyledi.

Kendileri için en cazip segmentin enerji sektörü olduğunu belirten Uğur, ''Bu yıl toplam konsolide boru fabrikalarının cirosu 800 milyon dolar civarında olacak. Bu yıl çelik fiyatlarında biraz daha düşüş öngörüyoruz. Dolayısıyla iş hacmimiz tonaj olarak hemen hemen aynı kalacak, ciromuz da 2013'te biraz aşağı inebilir. Bu tamamen çelik fiyatları öngörüsüne bağlı. Çelik fiyatları aynı kalırsa ciromuzun üstüne çıkabiliriz'' diye konuştu.

Uğur, lojistik anlamda geleceğe dair adım attıklarını ve yurt dışı faaliyetleri genişlettiklerini ifade ederek, ''Grup içinde inovasyon ile yeni ürün ve hizmet geliştirmede çok büyük değişiklikler yaşıyoruz'' dedi.

AA