Advertisement

Petkim'e ''stratejik teşvik belgesi'' verildi

Petkim

Petkim Genel Müdürü Korkut, "Yatırımlarımızı en kısa sürede tamamlayarak, bize duyulan güveni ve verilen desteği boşa çıkarmamanın gururunu yaşayacağız" açıklamasında bulundu

08 Ocak 2013 Salı, 12:05 Güncelleme: 09 Ocak 2013 Çarşamba, 09:49

Petkim'in, toplam üretim kapasitesini yüzde 13 artıracak olan yeni yatırım projeleri için ''stratejik yatırım teşvik belgesi'' aldığı bildirildi.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yaptığı yazılı açıklamada, şirketlerinin, temel kimyasal maddeler üretimi konusunda toplam üretim kapasitesini yüzde 13 artıracak yatırım planlarının yeni Teşvik Yasası kapsamında ''stratejik yatırım teşvik belgesi'' aldığını belirtti.

''Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi'' kapsamında etilen ve saf tereftalik asit (PTA) fabrikaları için planlanan kapasite artışı yatırımlarının, alınan ''stratejik yatırım teşvik belgesi'' sayesinde daha kolay şekilde hayata geçirileceğini dile getiren Korkut, sağlanan teşvik imkanıyla gerçekleştirilecek yatırımlar tamamlandığında, Petkim'in yıllık toplam üretim kapasitesinin 3,2 milyon tondan 3,5 milyon tona yükseleceğini kaydetti.

Korkut, sağlanan teşvik imkanının, yerli üretimin artırılarak cari açığın azaltılmasında önemli etken olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Kimya sektörü, ülke olarak bugün ithal ettiğimiz pek çok ürünü yerli üretebilir. Bunun için yeterli teknolojimiz ve insan kaynağımız var. Yeni Teşvik Yasası ülkemizin rekabet gücünü artıracak ara malı üretimine odaklı, ihracat ve istihdamı önceleyen bir yapılanma üzerine inşa edilmiş bir teşvik sistemidir. Girdi Tedarik Sistemi Projesi ile sektörlerimizin sorunları en ince ayrıntısına kadar masaya yatırılmıştı. Şimdi uygulamada da aynı başarının yakalandığını görmek, üretime gönül vermiş bizleri çok mutlu ediyor. Yatırımlarımızı en kısa sürede tamamlayarak, bize duyulan güveni ve verilen desteği boşa çıkarmamanın gururunu yaşayacağız.''ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 104.828 0,82
USD/TRY 5,7733 0,59
EUR/TRY 6,3586 0,60
EUR/USD 1,1006 -0,02
FAİZ 12,22 -0,08
ALTIN/ONS 1.461,77 -0,12
BRENT 62,53 0,26
© haberturk.com
Yukarı