Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's (S&P), Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin olarak geçen yılın ikinci yarısında bazı olumlu göstergelerin oluştuğunu belirterek, ''Euro Bölgesi borç krizinde 2013 dönüm noktası olabilir'' öngörüsünde bulundu.

S&P, ''Avrupa Borçlanma Krizi 2013'' değerlendirmesinde, ''Euro Bölgesi borç krizinde 2013 dönüm noktası olabilir. Euro Bölgesi'nde üç yıldan uzun süredir özellikle çevresel ülkelerde devam eden ekonomik, finansal ve bütçe bazlı gerilimler sonrasında 2012'nin ikinci yarısında bazı dengelenme göstergeleri oluştu'' öngörüsünde bulundu.

S&P değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi:

''Biz, 2013'ün Avrupa borç krizinde bir dönüm noktası olacağına inanıyoruz. Bu yıl piyasadaki volatilitenin üstesinden gelinmesi yolunda bir başlangıç yapılabilir. Biz, üye ülkelerin ekonomilerinin, yapısal olarak kamu borcunu stabilize ederek ve dış açıkları azaltarak yeniden dengelemeleri halinde yatırımcı güveninin yeniden kazanılabileceğine inanıyoruz. Bunun başarılması için Avrupa genelinde ve ulusal seviyede politika yapıcıların disipline edilmiş, şeffaf uygulamaları gerekecektir. Avrupa'da politika yapıcıların iyileşme yolunda bazı altyapıları oluşturduğuna inanıyoruz.''

AA