Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de yaşanan son 28 yılın en soğuk kışının sebze fiyatlarını tırmandırması üzerine ülkenin enflasyonu beklentinin üzerinde hızlandı. Çin'in enflasyonun 7 ayın en yüksek hızına işaret ederek, ekonomik toparlanmanın desteklenmesi için alanın alanın daralabileceğine dikkat çekti.

Pekin'deki İstatistik Bürosu'nun verilerine göre tüketici fiyatları endeksi Aralık'ta yüzde 2.5 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan 42 ekonomistin medyan tahmini Kasım'da yüzde 2 hızlanan enflasyonun Aralık'ta yüzde 2.3 seviyesinde seyredeceği yönündeydi. Üretici fiyatları endeksindeki düşüş ise yüzde 1.9'a geriledi.

Çin'de dün açıklanan ihracat ve kredi büyümesi verilerinin Çin'in ekonomik sıçramasının güçlendiğini göstermesinin ardından enflasyonun da hızlanması, para politikasının esnetilmesi ihtimalini azaltıyor. Çin Merkez Bankası danışmanlalrından Chen Yulu 8 Ocak'Ta fiyat kazançlarının yılın ikinci yarısında endişe kaynağı olabileceğini söylemişti.

Büyüme hızının sağlamlaşması ve enflasyonun toparlanmasının daha fazla parasal genişleme ihtimalini azalttığını belirten JP Morgan Chase&Co.'nun baş Çin ekonomisti Zhu Haibin, bir sonraki faiz kararının artış yönünde olacağını söyledi.

Zhu, enflasyonun önümüzdeki ay geçici olarak yüzde 3'ün üzerine tırmanarak, soğuk hava şartlarının gıda fiyatları ve Çin'in 1 hafta süren Yeni Yıl tatili üzerindeki etkisini yansıtabileceğinin altını çizerek, buna rağmen politika yapıcıların şimdilik daha çok ekonomik yapılandırma ihtiyacı ile birlikte büyümeyi dengelemeye odaklanmış olduğunu belirtti.