Advertisement

Avrupa'nın sorunlu ülkelerinden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy Cezayir'e gitti. Toplantı sonrası basına kısa açıklamada bulunan Rajoy, toplantıyı ''tarihi'' olarak niteleyerek ''Bu toplantı iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi için bir dönüm noktası teşkil edecektir'' dedi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, iki ülke liderinin, arasında sanayi sektöründe ortaklık protokolü de olan birçok önemli anlaşmayı imzaladığı belirtildi.

Açıklamada enerji sektörü, iki ülke arasında giriş vizelerinin kolaylaştırılması ve kültür dayanışmasının yanı sıra bilim ve teknoloji sektöründe işbirliği konusunda mutabakata varıldığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca iskan, kağıt ve ayakkabı sanayi ile tekstil sektörünün geliştirilmesi için bir merkez kurulması konularında da anlaşmalar imzalandığı belirtildi.

İki ülke arasında imzalanan ortaklık ve yardımlaşma projeleri konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

Cezayir Sanayi Bakanı Şerif Rahmani de iki ülke arasında, teknik, elektrik sanayi, elektronik, kimyasal, çimento ve yenilenebilir enerji alanlarında 20 projenin araştırma aşamasında olduğunu kaydetti.

Öte yandan, İspanya, doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'ından fazlasını Cezayir'den karşılıyor.