Advertisement

Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi Japonya 'nın Başbakanı Shinzo Abe, Pazar günü katıldığı bir televizyon programında Japonya Merkez Bankası'nın bu ayın ilerleyen zamanlarda açık bir şekilde yüzde 2 enflasyon hedefi ortaya koymasının gerektiğini söyleyerek, para politikası uygulamaları ve ülke ekonomisini zorlayan deflasyonun aşılması için yön tayin etti.

Abe, yüzde 2 gibi sağlam bir hedefin altına imza atmanın, büyük ve temel değişiklikleri beraberinde getireceğini savundu.

Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu 21-22 Ocak'ta toplanacak ve bankanın zayıflayan ekonomi karşısında ekstra gevşeme adımları atacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalar ise BOJ'un Abe'nin talep ettiği yüzde 2 enflasyon hedefini benimseyip benimsemeyeceğini görmek için bekliyor.

Merkez bankasının mevcut enflasyon yorumlarının sorumluluk ve kararlılıktan uzak olduğunun altını çizen Abe, ayrıca yüzde 2 enflasyon hedefinin uzun vadede değil, orta vadede tutturulması gerektiğini, bu olmazsa piyasaların olumlu tepki vermeyeceğini söyledi.