Advertisement

(16:35'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ABD'de borç limiti tartışmalarının ekonomiye zarar vereceği endişesi ve Almanya'da büyümenin 2012 yılında beklenenden daha fazla yavaşladığını gösteren verinin, İspanya Hazinesi'nin hedefinden daha fazla borçlanma kağıdı satmasının olumlu etkisine ağır basması sonucu değer kaybetti.

IG Group Holdings Plc, yılın ilk yarısında net işlem gelirinin düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 2.4 değer kaybetti. SAP AG, karının analistlerin tahminlerinin altında kalmasının etkisi ile yüzde 5.3 düştü. Sanayi gazları üreticisi Air Liquide SA, Bank of America Corp.'un hisse tavsiyesini düşürmesi ile birlikte yüzde 1.5 geriledi. Hennes & Mauritz AB, satışlarının analistlerin tahminlerini aşmasının etkisi ile yüzde 3.4 prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 13:28'de 285.06 puana indi. Avrupa hisselerinin gösterge endeksi, ABD'li kanun koyucuların, dünyanın en büyük ekonomsini durgunluğa sürükleme riski taşıyan harcama ksııntıları ve vergi artırımları konusunda bütçe anlaşmasına varmasının ardından, bu yılın başından beri yüzde 1.9 yükseldi.

Londra'da Allianz Global Investors şef yatırım yetkilisi Lucy MacDonald, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Mali uçurum konusunun çözülmesinin ardından bir rahatlama rallisi gördük," dedi ve "Şimdi dikkatler tekrar mali uçurum ve borçlanma tavanına çevrilecek. Bu durum, hisselerdeki durakmala için bir etken olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

(16:35'te güncellendi)