Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (İrena) Konseyine Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail'in üyeliğini Türkiye'nin engellediğini bildirdi.

Bakan Yıldız, Abu Dabi'de yapılan Uluslararası Sürdürülebilir Enerji Konferansı'na, birçok ülkeden cumhurbaşkanı, başbakan, bakan seviyesinde çok sayıda kişinin katıldığını belirtti. Aslında tüm bu çalışmaların bir anlamda arayış olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, zirvede, gerek iklim değişikliğiyle gerek sürdürülebilir enerji kaynaklarının bütün enerji politikalarına hakimiyetiyle ilgili konuşmalar yapıldığını anlattı.

Türkiye'nin bundan 7-8 yıl önce çizdiği enerji politika ve stratejileriyle yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru kaymaya başladığını, petrol ve doğalgaz gibi birincil enerji kaynakları yerine alternatif kaynakların oluşturulmaya çalışıldığını ve başarıyla uygulandığını ifade eden Yıldız, Türkiye'nin yüzde 25'ler, 26'lar civarında yenilenebilir enerji kaynakları oranını tutturduğunu söyledi.-''Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail, İrena'nın Konseyi'ne giremedi''

Bakan Yıldız, İrena 3. Genel Kurulu'nun da Abu Dabi'de yapıldığını belirterek, İrena'nın Konseyi'ne Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile İsrail'in üyeliğini Türkiye'nin engellediğini bildirdi.

Genel Kurul'da Türkiye'yi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başkanlığındaki bir heyetin temsil ettiğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

''İsrail ile Güney Kıbrıs'ın üyeliğine bizim temel politikalarımız çerçevesinde tabii ki olumlu bakamayız. Bu sürdürülebilir bir politikadır. Avrupa'da ve farklı ortamlarda bizi dışlamaya çalışan bir anlayışın tabii ki yanında olmayız. Biz de İsrail ile Güney Kıbrıs üyeliğine burada karşı çıktık. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Böylece konsey üyeliğine alınmamış oldular. Biz enerji sektörü olsun, diğer bütün sektörler olsun, sürdürülebilir siyasi politikalarımızdan bağımsız olmadığına, bunlarla bütünleşik olduğuna inanıyoruz. Kimse bize İrena'daki davranışımızdan dolayı (sadece siyasi davrandı) diyemez. Onlar şu anda konsey üyesi olamadılar.''

Edinilen bilgiye göre, İrena Genel Kurulu dün Abu Dabi'de yapıldı. Sabah saat 09.00'da başlayan Genel Kurul'da, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Ajans'ın üst yönetimini oluşturan ve 21 ülkeden oluşan Konsey üyeliğine aday oldu. Türkiye, İrena'da üye ülke olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında bir heyetle temsil edildi. Üye olan toplam 185 ülke içinde sadece Türkiye, bu iki ülkenin Konsey üyeliğine karşı çıktı. Gece geç saatlere kadar süren müzakereler sonucunda iki ülkenin üyeliği, Türkiye'nin kararlı duruşuyla reddedildi.

Bakan Yıldız, uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Maria Van Der Hoeven ile ikili görüşme yaptı. Schneider Electric'in standını ziyaret eden Bakan Yıldız, firmanın Enerji Dünya Başkanı Michel Crochon ile de görüştü. Fuar kapsamındaki enerji şirketlerinin stantlarını ziyaret eden Yıldız, Afşin-Elbistan Kömür Havzası'na ilişkin anlaşma yapılan TAQA firması yetkilileriyle görüştü.

AA