Advertisement

Wall Street Journal köşe yazarı Spencer Jakab, bazı ekonomistlerin, son 5 yıl içindeki hareketini göz önünde bulundurarak enflasyon endişeleriyle alay etmesine rağmen, fiyat tarafında bazı sorunlu sinyallerin belirmeye başladığını söyledi.

Endişelerin temel kaynağında ise, para arzını üçe katlayan 2008-2009 finansal krizi öncesi ve sonrasında Fed'in uyguladığı aşırı yüksek parasal genişleme önlemleri yatıyor.

Jakab, Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser ve Kansas City Fed Başkanı Esther George'un geçtiğimiz hafta dile getirdiği radikal parasal genişleme önlemlerinden ötürü Fed'in zor kazandığı enflasyon savaşçısı itibarını kaybedebileceği ve finansal sistemi istikrarsızlaştırabileceği endişelerini hatırlattı.

WSJ yazarı, dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO'nun CEO'su Bill Gross'un da bu ayki son değerlendirmesinde dile getirdiği, Fed'in Hazine ve mortgage tahvili alımları vasıtasıyla hükümetin bütçe açığının yüzde 80'ini finanse ettiği uyarısına dikkat çekti.

Gross'un hükümetlerin arka kapıdan fonlanmasının 18. yüzyılın başında fiyat balonuna ve milyoner kelimesinin ilk kez kullanılmasına neden olduğu hatırlatmasına değinen Jakab, "Enflasyon alarmları gerçek tehdit sinyali veriyor" dedi.