Advertisement

ABD endeks vadelileri, borç tavanına yönelik endişelerin şirket kâr verilerinden doğan iyimserliğe baskın gelmesiyle yatay seyrederek, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dünkü düşüşünden sonra çok değişmedi.

Lululemon Athletica Inc., 4. çeyrek satış tahminlerinin analistlerin beklentilerinin altında kalacağını açıklaması üzerine Almanya işlemlerinde yüzde 2.8 değer kaybetti. Dell Inc., şirketin özelleştirme işlemleriyle yakından ilgilenen bir yetkilinin, şirketin özelleşmesi anlaşmasının bu hafta açıklanabileceğini söylemesinin ardından New York piyasa öncesi işlemlerinde yüzde 2.6'lık bir tırmanış gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi Mart ayı vadelileri Londra saatiyle 11:04'te yüzde 0.1 gerileyerek 1,462.3 puan oldu. Gösterge endeksi, yasa yapıcıların bütçe konusunda bir anlaşmaya varması ve şirketlerin beklenenden daha fazla kâr açıklamalarıyla geçtiğimiz hafta 5 yılın zirvesine çıkmıştı. Dow Jones vadeli kontratları ise 5 puan kayıpla bugün 13,428 puan oldu. S&P 500 Endeksi, Apple Inc.'de iPhone satışlarının düştüğü endişelerinin artmasıyla gerileyen hisselerin Dell'in yükselişine baskın gelmesiyle yüzde 0.1 geriledi ve 1,470.68 puana indi.

Başkan Barack Obama dün gerçekleştirdiği bir basın toplantısında Cumhuriyetçiler ile borç tavanı konusunda görüşmeyeceğini belirterek, bütçe açığını daraltabilmek için harcamalar konusunda ayrı müzakereler yapılması gerektiğini belirtti.