Advertisement

Avrupa'nın en büyüğü olan Alman ekonomisi, borç krizi ve zayıf küresel talebin ihracat ve şirket yatırımlarına zarar vermesiyle 2012 yılının son çeyreğinde büyük ihtimalle geriledi.

Wiesbaden'de bulunan Federal İstatistik Ofisi'nden yapılan açıklamada öncül tahminlerin gayrı safi yurt içi hasılanın 3. çeyreğin ardından yaklaşık yüzde 0.5 düşmüş olabileceğini gösterdiği belirtildi. Raporda, büyümenin 2011 yılında yüzde 3'ten 2012 yılında yüzde 0.7'ye gerilediği belirtildi. Bloomberg News anketine katılan 28 ekonomistin tahmin medyanı Alman ekonomisinin geçtiğimiz yıl yüzde 0.8 genişleyeceği yönünde olmuştu. Almanya öte yandan gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 0.1'i kadar bir bütçe fazlası açıklarken bu rakam 2007 yılından bu yana ilk bütçe fazlası olarak kayda geçerken, 2011'deki yüzde 0.8'lik bütçe açığını da tersine çevirmiş oldu.

Bugün açıklanan tahminler Alman ekonomisinin resesyonun ucunda olduğunu gösterse de, Alman merkez bankası Bundesbank'tan yapılan açıklamada borç krizine rağmen ekonomik daralmanın bir çeyrekten sonra toparlanacağı ve üst üste iki çeyreklik daralmayı göz ardı ederek resesyona girmeyeceği belirtildi. En son gelen veriler güvenin yükseldiğini gösterirken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir toplantıda 17 üyesi olan Euro Bölgesi ekonomisinin bu yılın sonlarına doğru tekrar sağlığına kavuşacağına inandığını dile getirdi.

Frankfurt'ta bulunan Natixis Securities ekonomisti Christian Ott, "Teknik bir resesyon olmamalı. Yerel talebin zayıflayan dış ticaretin yerini doldurmasıyla birinci çeyrekte bir seviye büyüme bekliyoruz. Aynı zamanda, küresel ticaretteki toparlanma çok yavaş olacak. Eğer tamamen çökerse, resesyonu o zaman göz ardı edemeyiz" dedi.