Advertisement

ABD'de New York bölgesinde imalat sanayi Ocak ayında, sektörün mali belirsizliğin etkileri ile karşı karşıya kalmaya devam etmesi ve denizaşırı talepteki durgunluğun etkisi ile, daraldı ve daralmasını altıncı aya taşıdı.

New York Fed'in açıkladığı genel ekonomi endeksi, Aralık ayındaki seviyesi olan eksi 7.3'ten Ocak ayında eksi 7.8 seviyesine geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 54 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin sıfır seviyesinde çıkması bekleniyordu. Bu verinin sıfır seviyesinin altında çıkması, New York, kuzey New Jersey ve güney Connecticut'ta imalat sektörünün daraldığını işaret ederken, sıfır seviyesi değişiklik olmadığını gösteriyor.

İmalat sanayindeki zayıf seyir, ekonomik genişlemeyi olumsuz etkiliyor ve büyümeye katkıda bulunan konut ve hanehalkı harcamalarındaki iyileşmenin etkilerini perdeliyor. Kongre ve Başkan Barack Obama, 1 Ocak'ta, uzayan tartışmalardan dolayı bazı şirketlerin yatırımlarını ertelemesine neden olan ve mali uçurum olarak adlandırılan vergi artırımları ve harcama kısıntılarının önlenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, Amerikalı çalışanların daha fazla vergi ödemesine enden olmasına ve politika yapıcıları daha fazla bütçe kısıntısı ile karşı karşıya bırakmasına karşın, mali uçurumdan kaynaklanan endişelerin yatışmasına neden oldu.

New York'ta Jefferies Group Inc. ekonomistlerinden ve bu verinin eksi 2 seviyesine yükselmesi tahmininde bulunan Thomas Simons, "İmalat sanayi sektörü, genel anlamda, son birkaç aydır, nötr konuma sıkışmış durumda," dedi ve "Bir iyileşme yok. Bu noktada çamura saplanmış durumdayız" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin veri için tahminleri eksi 8 ile 9.5 arasında gerçekleşti.