Advertisement

ABD tahvilleri, borç limiti konusundaki siyasi restleşmenin güvenli varlıklara olan talebi artıracağı söylentileriyle yükselişlerini üçüncü güne taşıyarak faizleri aşağı yolladı.

10 yıllık gösterge tahvil faizleri, Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın borç limitinin artırılmamasının "şiddetli ekonomik zorluklar" yaratacağını söylemesiyle neredeyse son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. ABD'de üretici fiyatları Aralık ayında üst üste 3. ay düşerken, enflasyonda artış riskinin az olduğunu gösterdi. Fed bu hafta ekonomik teşvik programının bir parçası olarak 9.47 milyar dolarlık hazine tahvili alımı yapıyor.

New York'ta bulunan Daiwa Capital Markets America Inc. sabit gelir direktörü Ray Remy, "Herkesin aklının ucunda o var ama insanların çoğu çözüleceğine inanıyor. Siyasi olan her şeyde yaptığımız gibi uçurumun kenarına kadar geleceğiz. Piyasanın iyi ilerlemeye devam etmesini ve işlemlerin önümüzdeki hafta boyunca yaklaşık yüzde 1.75 oranında ilerleyeceğini tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek New York saatiyle 10:41'de yüzde 1.82'ye geriledi. Faiz, 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyede.