Advertisement

Boston Fed Başkanı Eric  Rosengren, yılın 2. yarısında yüzde 3 büyüme öngörmesine rağmen, Fed'in rekor seviyedeki genişlemeyi sürdürmesinin gerektiğini söyledi.

Parasal genişlemenin devam etmesini uygun bulan Rosengren, teşviklerin Fed'in enflasyon ve istihdam hedeflerini tutturması için gerekli olduğunu savundu.

Providence Ticaret Odası'nın toplantısında konuşan Plosser, mevcut enflasyonun yüzde 2 hedefin altında, işsizliğin ise uzun vadeli sürdürülebilir seviyenin çok üzerinde olduğunu hatırlattı.

Fed yetkilileri, büyümeyi destekleme ve yüzde 7.8'lerde seyreden işsizliği aşağı çekme çabalarının bir parçası olan mortgage ve Hazine tahvili alımlarını ne kadar süre daha alacaklarını tartışıyor. Fed, geçtiğimiz ay faiz görünümünü ekonomik verilere bağlayarak,  enflasyon yüzde 2.5'in altında kaldığı sürece,işsizlik yüzde 6.5'e gerileyinceye kadar borçlanma maliyetlerini düşük tutacaklarını söyledi.

Rosengren, merkez bankasının fiyat istikrarı ve maksimum istihdam görevlerine dikkat çekerek, Fed'in bu hedefler uyarınca yüzde 2 enflasyon ve yüzde 5.2-6 işsizlik oranına ulaşmak için çalışmasının gerektiğini söyledi.

Bazı Fed yetkililerinin tahvil alım programının 2013'te sonlanmasını savunsa da Rosengren, para politikasının mevcut ve gelecekteki ekonomik gelişmelere bağlı olması gerektiğini belirtti.