Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, genişlemeci politikanın Euro Bölgesi çapında ekonomik toparlanma sağlayacağını savunarak, Almanya ve bölgenin diğer kreditör ülkelerini büyümeyi teşvik etmeleri için daha fazla şey yapmaya çağırdı.

Financial Times gazetesine konuşan İspanyol başbakan, "Bu noktada, eğer büyümeye ihtiyaç varsa, o zaman büyüme politikaları uygulayabilecek olanları bunu yapmalı" diyerek, "İspanya şu anda genişlemeci politikalar uygulayamaz, ama yapabilecek olanlar, yapmalı" ifadeleriyle dikkat çekti.

Ekonomik kriz yönetimini kararlı bir şekilde savunan Rajoy, İspanya'nın geçtiğimiz sene Avrupa Merkez Bankası'ndan kurtarma istememek ile doğru yaptığını, şimdi ise zaten böyle bir hamlenin masada olmadığını söyledi.

Yüksek düzeyde işsizlik oranı ve resesyonun 2. yılı ile karşı karşıya olan İspanya, AMB'nin doğrudan parasal işlemler programına (OMT) başvurması için büyük baskı ile karşılaştı. OMT,merkez bankasının İspanya'nın tahvillerini ikincil piyasalarda satın alarak, borçlanma maliyetlerini düşürmesine yardımcı olacaktı. Ancak Rajoy, bu programa başvurmaya direndi.

OMT'yi yalnızca yeni bir piyasa çalkantısı durumunda yeniden değerlendirebileceğini söyleyen Rajoy, bu olasılığın hâlâ olduğun, ancak gerekli olduğunu düşünmediğini belirtti.

Rajoy, İspanya'nın bankacılık sisteminin bozulmuş olduğunu, ancak düzeltmelerden sonra bir başka İspanyol finansal kuruluşunun verilenden daha fazla fona ihtiyaç duyacağını sanmadığını söyledi.

2014'ün ekonomik büyüme ve istihdam büyümesi yılı olacağını savunan Rajoy, 2013'ün ikinci yarısının da daha iyi olacağını öngördü.