Advertisement

Japonya'nın makina siparişleri Kasım'da beklentiyi aşarak, şirketlerin yendeki zayıflama sayesinde ekonomik görünüm konusunda iyimserleştiğine işaret etti.

Sermaye harcamalarının göstergesi olan makina siparişleri önceki ayda yüzde 3.9 artarak, 2. ayında da iyileşmeye işaret etti. Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin medyan tahmini makina siparişlerinin yüzde 0.3 artacağı yönündeydi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz hafta Nomura Securities Co.'nun Nisan-Haziran çeyreğinde yıllık yüzde 3.5 büyüme sağlayacağını söylediği 10.3 trilyon yenlik teşvik paketini açıkladı. Yenin dolar karşısında Kasım'ın ortalarından bu yana yüzde 10 değer kaybetmesiyle ihracatçıların beklentilerinin iyileşmesi bekleniyor.

İmalat dışı siparişlerin de kaydadeğer destek sağlayarak artmayı sürdürdüğünü belirten RBS Securities Japan Ltd.'ın başekonomisti Junko Nishioka, sermaye harcamalarında bu yıl kademeli büyüme öngördü.

İmalatçıların siparişleri aylık bazda yüzde 3.9 artarken, imalat dışı sparişler yüzde 6.2 büyüdü.

Japonya'nın GSYH'si Haziran'da sonlanan çeyrekte daralmasının ardından 3. çeyrekte de yüzde 3.5 küçüldü ve resmi olarak resesyona işaret etti.