Advertisement

New York Üniversitesi ekonomisti ve kriz kahini lakaplı Nouriel Roubini, Kongre korç tavanını artırmayı başaramasa dahi ABD'nin borçlanma maliyetlerini aşırı tırmandırma riskinin bulunmadığını savunarak, aksine Hazine tahvillerinin getirisinin düşeceğini ileri sürdü.

Mart'ta mali borç tavanında anlaşma sağlanamaz ve bir başka not indirimi daha gelirse, ABD Hazine tahvillerinin getirisinin çelişkili bir şekilde düşeceğini söyleyen Roubini, dünyanın geri kalanında not indirimi olduğunda faizlerin yükseldiğini, ancak ABD için bunun geçerli olmadığını anlattı.

Küresel ekonomik riskler arttığında yatırımcıların ABD tahvillerine yöneldiğini hatırlatan Roubini, ABD'deki iç politika sorunlarından ya da not indirimlerinden kaynaklanan risklerde de bu durumun değişmediğini belirtti.

Ekonomik endişeler arttığında insanların euro ve yeni bırakıp dolara koştuğunu söyleyen Roubini, ayrıca Çin'in de ihracat odaklı büyümesini korumak için ABD'yi fonlamayı sürdürdüğüne dikkat çekti ve "Eğer Çin doları bırakırsa, diğer gelişen piyasa ekonomileri ABD Hazine tahvillerini alır" dedi.

Yine de Roubini, sorun çözülmesi, bir noktada tahvil cephesinde de sorunların artacağını söyledi.

Roubini ayrıca Yunanistan'ın eurodan çıkma ihtimalinin de azaldığını ifade etti.