Advertisement

Ulaştırma ve perakende hisselerindeki rallinin, borç tavanı tartışmalarına ilişkin endişeleri gölgelemesi üzerine New York Borsası, erken saatlerde kaydettiği kayıplarını geri aldı ve Salı gününü artıda sonlandırdı.

Perakende satışlarının Aralık'ta artış kaydetmesi üzerine tüketiciye bağlı şirketler Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Bilgisayar üreticisi Dell Inc., alım görüşmeleri yaptığını söylemesinin ardından dün kaydettiği yüzde 13'lük kazançlara bugün yüzde 7.2 daha ekledi. Apple Inc. ve Hewlett-Packard Co. ise teknoloji hisselerindeki düşüşü devam ettirdi ve yüzde 2.4'ün üzerinde değer kaybetti. Facebook Inc., şirketin yeni bilgi araştırma aracını tanıtmasının ardından yüzde 2.7 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 kazançla 1,472.34 puana çıktı ve erken saatlerde yüzde 0.5'e varan kayıplarını geri aldı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.2 artışla 13,534.39 puana yükseldi. Dow Jones Ulaştırma Endeksi ise yüzde 0.7 kazançla 5,639.64 puana çıktı. Amerikan borsalarında 5.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 5.7 altında kaldı.

Perakende vertisinin ekonomik büyüme için olumlu bir haber olduğunu söyleyen Oakbrook Investments LLC'nin eş yatırım genel müdürü Peter Jankovskis, verinin teşvik edici olduğunu belirterek, bilanço sezonundan ötürü insanların beklemede olduğunu ifade etti. Jankovskis, borç tavanı tartışmalarından ötürü de birçok lafın ortalıkta gezindiğini, ancak henüz endişelenmek için erken olduğunu söyledi.