Advertisement

Küresel politika yapıcıların ekonomilerini desteklemek adına da daha fazla teşviğe gidecekleri beklentisi ile kıymetli metale olan talebin artmasının artması ile daha önce kazançlarını yaklaşık 2 haftanın yükseğine genişleten altın bazı yatırımcıların kar satışlarına gitmesi ile dalgalalı seyir izliyor. 

Spot altının onsu ise singapur'da yüzde 0.3 artışla 1,684.89 dolara yükselmesinin ardından yüzde 0.3 değer kaybettikten sonra Londra'da yerel saatle 11.17'de pek fazla değişim göstermeyerek 1,679.35 dolardan işlem gördü. Kıymetli metal dün 3 Ocak tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,685.25 dolara çıktı.New York Comex'teki Şubat vadeli altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 1,678.80 dolardan alıcı buldu.

Dünya Bankası küresel büyüme tahminini yüzde 3'ten yüzde 2.4'e çekti. ABD'nin üstündeki 1.64 trilyon dolarlık borç sınırı ve otomatik harcama kesintisi ile ilgili tartışma belirsizliğini koruyor. Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kongre 1960'dan beri borç sınırını 79 kere yükseltti ya da revize etti. Bu süre içerisinde 49 kere ise Cumhuriyetçi Başkan iş başındaydı.

Goldman Sachs Group Inc. analisti bugün yazdığı raporda "Kısa vadede zayıf büyüme, borç tavanına doğru birikme ve potansiyel zorunlu harcama kısıntısı altın fiyatlarını destekleyecektir. Bununla birlikte, orta vadede ise ABD büyümesi, Fed bilanço genişlemesine baskın gelecektir ve altın fiyatlarında bu döngü muhtemelen 2013 yılında dönecektir. " notunu düştü.

Hatırlanacağı üzere Amerikan Merkez bankası Başkanı Ben S. Bernanke, bir önceki gün yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin parasal genişlemeye cevap verdiği sürece daha gidecek yol olduğunu belirtmişti.