Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Dünya Bankası'nın küresel büyüme tahminini düşürmesi ve JPMorgan Chase & Co.'nun karını açıklamasının ardından son beş yılın en yüksek seviyesinden geri çekilirken, Avrupa hisse senetleri düşüşünü beşinci güne taşıdı. Yen dolar karşısında  son sekiz ayın en hızlı iki günlük çıkışını gerçekleştirdi ve Japonya tahvilleri değer kazandı.

S6P 500 Endeksi New York saati ile 09:31'de yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu ve Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek Mayıs ayından bu yanaki en uzun süreli düşüş dönemini uzattı. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6 gerileyerek, Mayıs ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Yen dolar karşısında yüzde 0.7 değer kazandı. Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi  2.5 baz puan düşüşle yüzde 0.75'e inerken, ABD'nin 10 yıl vadeli tahvilleri üç baz puanlık düşüşle yüzde 1.80'e geriledi ve düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Bakır, çinko ve kurşun değer kaybetti.

Her iki bankanın da bugün kar açıklamalarının ardından, JPMorgan kazanç ve kayıp bölgeleri arasında dalgalanırken, Goldman Sachs Group Inc. değer kazandı. Dünya Bankası dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, gelişmiş ülkelerdeki kemer sıkma tedbirleri, yüksek işsizlik ve düşük iş dünyası güvenini işaret ederek, 2013 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini düşürdü. Politika yapıcılar, kurlardaki hızlı dalgalanmaların ardından bu konudaki uyarılarını daha da artırdılar. Rusya Merkez Bankası Birinci başkan Yardımcısı Alexei Ulyukayev, dünyanın bir "kur savaşı" eşiğinde olduğunu kaydetti. Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, dünkü açıklamasında, Avrupa ortak para biriminin "tehlikeli bir şekilde yüksek" seviyelerde seyrettiğini söyledi.

Lisle, Illinois'te Oakbrook Investments LLC'den Peter Jankovskis, "Kar sezonu devam ediyor. İnsanlar bekle-gör modunda" dedi.

Stoxx 600 Endeksi son beş günde yüzde 1.1 düştü ve Şubat 2011'den bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden geri çekildi. Anglo American Plc, Afrika Ulusal Kongre'sinin, Güney Afrika hükümetinin şirketin platin lisanslarını geri alması gerektiğini kaydetmesinin ardından yüzde 3.1 düştü ve madencilik şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti. Tesco Plc, içeriğinde at DNA'sına rastlandığı için bazı sığır eti ürünlerini raflardan çekmesinin ardından yaklaşık yüzde 1.0 geriledi.

(16:55'te güncellendi)