Advertisement

Kanada Vatandaşlık, Göçmenlik ve Çok Kültürlülük Bakanı Jason Kenney, Türkiye ziyareti sırasında, Kanada'nın 2018'e kadar halihazırda Türkiye'de bulunan 5 bin mülteciyi kabul edeceğini açıkladı.

Kanada Vatandaşlık, Göçmenlik ve Çok Kültürlülük Bakanlığı basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Kenney, bölgede şiddetin artması sonucu korunmak için Türkiye'ye sığınan insanların sayısının arttığına dikkati çekti.

Çoğunluğu Irak ve İran kökenli 5 bin mülteciyi yeniden yerleştirmenin, artan baskılar karşısında Türkiye'ye destek sağlayacağına inandıklarını ifade eden Kenney, "Bu kadar fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapmanın iç kaynaklar üzerinde bir baskı yarattığının farkındayız ve Türkiye hükümetinin bölgede süregelen çatışmalardan kaçan insanlara kapılarını açık tutmasını takdirle karşılıyoruz" dedi.

Kanada'nın İran ve Irak asıllı mültecileri kabul etmesinin Türkiye'nin yükünü hafifleterek, sığınmak üzere ülkeye akın eden Suriye vatandaşları için de kaynakları serbest bırakacağını belirten Kenney, Kanada'nın, Türkiye'de bulunan mültecilerin ve zor durumdaki diğer insanların ihtiyaçlarının karşılaması için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile birlikte çalışmayı sürdüreceğini bildirdi.

Kanada'nın Türkiye üzerinden yeniden yerleştirme programı açan sayılı ülkelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Kenney, Kanada'dan, sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin kabul ettiği mülteci sayısının daha fazla olduğunu kaydetti.

Bu mültecilerin çoğunun Kanada'da yeniden yerleştirme için UNHCR tarafından yönlendirileceğini bildiren Kenney, Kanada'nın uzun zamandır zulme maruz kalanlar için sığınacak bir yer olduğunu, bugün bu geleneği sürdürüyor olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Bugüne kadar çoğunlukla Suriye üzerinden yaklaşık 12 bin Iraklı mültecinin Kanada'da yeni bir yaşama başladığını belirten Kenney, Kanada'nın 2009 ve 2010'da taahhüt ettiği üzere korunmaya muhtaç 20 bin Iraklı mülteciyi kabul edeceğine işaret etti.

Bugün verdikleri 2018'e kadar 5 bin mülteciyi kabul etme taahhüdünün kendilerini hem bu hedefe yaklaştırdığını hem de ilk defa Türkiye üzerinden uzun vadeli bir mülteci yerleştirme taahhüdü oluşturduğunu ifade eden Kenney, şunları kaydetti:

"Kanada en cömert mülteci yerleştirme programlarından birini yürütüyor ve dünya genelinde kabul edilen her 10 mülteciden birine kapılarını açıyor. Buna ek olarak hükümet, Kanada'nın insani yardım geleneğine bağlılığı çerçevesinde, bu ülkede yeniden yerleştirilen mülteci ve diğer zor durumdaki insanların sayısını her yıl yüzde 20 oranında arttırmak için çalışıyor. Üç yıldır süregelen artışlar sonrasında, Kanada bu yıl itibariyle 14 bin 500 mülteci ve zor durumdaki bireyleri yeniden yerleştirme programına kabul etmeyi hedeflemektedir."

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ocak 2013 Çarşamba, 12:13 Misafir asparagaz haber.sanarsın babasının çocuları....amele ve köle niyetine varsa içlerinden akıllı olanlarınıayırp işlerini yaptırabilecelerinikullanmak...de haydi kanada....