Advertisement

Afrika'ya olan ihracat geçen yıl yüzde 27 artarken kimya sektörü Afrika'ya en fazla ihracat yapan sektör oldu. İhracatçılar, 2012 yılında 2 milyar 889 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 2012 yılındaki 151,9 milyar dolarlık ihracatında, 17,6 milyar dolarla kimya sektörü ikinci sırada yer aldı. Alternatif pazar stratejisini başarıyla uygulayan kimya sektörü ise Afrika'ya en fazla ihracat yapan sektör oldu. Afrika ile kimyasını tutturan ihracatçılar, 2012 yılında 2 milyar 889 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Açıklamaya göre, Afrika'ya olan kimya ihracatında ilk 10 ülke; Mısır, Libya, Togo, Cezayir, Tunus, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Nijerya, Gana ve Etiyopya olarak sıralandı.

Kimya sektörü, son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika gezisi ile gündeme gelen Nijer, Gabon ve Senegal'e de ihracat yapıyor. 2011 yılında 1 milyon 281 bin dolarlık kimya ihracatı gerçekleştirilen Nijer'e 2012 yılında yüzde 613 artışla 9 milyon 148 bin dolarlık ihracat yapıldı. 2012'de Senegal'e olan kimya ihracatı 14 milyon 773 bin dolara yükselirken, Gabon'a olan kimya ihracatı ise 2 milyon 291 bin dolar olarak gerçekleşti. Gabon'a ihracat 2011'e kıyasla yüzde 15,4 artış gösterdi.

Kimya sektörü, Afrika'ya en çok mineral yakıtlar, inşaat plastikleri, boya, sabun ve kozmetik gibi kişisel temizlik ürünleri ihraç ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün Afrika'ya olan ihracatının ilerleyen yıllarda daha da artmasını beklediklerini belirterek, UR-GE faaliyetleri kapsamında Afrika'ya bir gezi yapmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Akyüz, şunları kaydetti:

''Avrupa ülkeleri kimya sektörünün uzun yıllar bir numaralı pazarı oldu. Ancak küresel krizden çıkış amacıyla belirlediğimiz alternatif pazar rotası sayesinde Avrupa'daki durgunluktan en az etkilenen sektörlerden biri olduk. Kimya ihracatının bugün ulaştığı rakamlarda bu stratejiyi başarıyla uygulamamızın etkisi büyük. Hedefimiz Afrika ve Güney Amerika'daki ihracatımızı daha da artırmak. Kimya ihracatçılarımız bu ülkelerde öncü bir rol üstlendi. İnanıyorum ki, açtığımız yol Türkiye ihracatını da ileriye taşıyacaktır.''