Advertisement

Avrupalı yasakoyucular Çarşamba günü kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke notlarını değiştirme özgürlüğünü sınırlayarak, hukuki davalara daha çok maruz kalmalarına neden olacak yeni kuralları onaylamaya hazırlanıyor.

Avrupalı yetkililer, Avrupa Parlamentosu'nun üye ülkeler ve yasakoyucular ile yapılan uzun müzakerelerin ardından Kasım'da son hâlini alan yasa taslağını onaylamasını beklediklerini söyledi. Avrupa Birliği Maliye Bakanları'nın önümüzdeki haftalarda yasayı imzalayacağı tahmin ediliyor.

Avrupa, finansal krizin başından bu yana reyting kuruluşlarına, son düzenleme ile birlikte 3 kez sınırlama getirdi. 3 A notuna sahip olan kredi ürünlerinin ABD ve Avrupa'daki bankalarında büyük kayıplara neden olmasıyla kredi piyasalarının, 2007'de bozguna uğramasının ardından reyting kurumları eleştirilerin hedefi hâline geldi.

En büyük 3 reyting kurumu Moody's, Standard&Poor's ve Fitch Ratings, ekonomik ve borç krizi döneminde birçok Avrupa ülkesinin notlarını düşürme zamanlamalarının ötürü siyasetçileri de öfkelendirmişti.

AB Finansal Piyasalar Düzenleme Komiseri Michael Barnier, reyting kurumlarının finansal krize katkılarını herkesin çok iyi bildiğinin altını çizerek, bugün gündeme getirilen araçların, önceden hazırlanmamış bir yanıt olduğunu söyledi. Yeni kurallar uyarınca kredi derecelendirmek kuruluşların yılda 3'ten fazla olmamak koşuluyla yalnızca belirli dönemlerde not indirimi yapabilecek.

Moodys'in sözcüsü Daniel Piels, oylamanın ardından düzenlemelerin uygulamalarına odaklanacaklarını, ancak hiç test edilmemiş politika önlemlerine ilişkin endişelerin devam ettiğini söyledi. Standard&Poor's oylama öncesinde bir açıklama yapmayı reddetti.

Fitch ve diğer reyting kurumları daha önceden not kararlarına tarih sınırlama getirilmesinin, yatırımcıları zaman aşımına uğramış not değerlendirmeleri ile bırakacağını ve piyasa volatilitesinin de artmasına neden olabileceğini dile getirmişti.