Advertisement

Almanya tahvilleri, bugünkü 5 milyar euroluk (6.64 milyar dolar) 10 yıl vadeli tahvil ihalesi öncesi iki günlük kazancını korudu.

İtalya ve İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in dün yaptığı açıklamada, eurodaki güçlü seyrin bölge ekonomisini tehdit ettiğini söylemesinin ardından değer kaybetti. Ekonomistler, bugün açıklanacak olan Euro Bölgesi enflasyon verisinin Aralık ayında, Avrupa Merkez Bankası'nın yüzde 2 olan tavanının üzerinde kaldığını teyit edeceğini kaydediyorlar.

Londra'da Rabobank International kıdemli sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Richard McGuire, "İhale bugün dikkatle takip edilecek. Zira Almanya son aylarda 10 yıllıkların satışlarında güçlük çekmişti," dedi ve "Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi geçen yılın sonundan bu yana yukarı yönde hareket etti ve şimdi daha cazip seviyelerde. Satış için yeterli taleo olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın Eylül 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.5 faizli tahvillerinin getirisi, 11 Ocak'ta yüzde 1.61 ile 25 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, bir baz puan ya da 0.01 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 09:06'da yüzde 1.5'e geriledi. Bu kağıdın fiyatı 0.115 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.15 euro yükselerek 100.035'e çıktı.

Almanya bugün vadesi Şubat 2023'te dolacak tahvillerin ihalesini gerçekleştirecek. Ülke 10 yıl vadeli kağıtları en son 21 Kasım'da yüzde 140 ortalama faizle satmıştı. Ekim ayındaki ihalede ise faiz yüzde 1.56 seviyesinde gerçekleşmişti.

Londra'da Newedge Group sabit getirili menkul kıymetler analisti Annalisa Piazza, "Satış yakından izlenecek. Zira bu ihale, piyasa dealerlarının, son birkaç gündür kısmen düzeltmesi görülen, yılın başından bu yana gelen satış dalgasının ardından,10 yıllık çekirdek tahvillerde bir miktar değer görüp görmediğini test edecek," dedi.