Advertisement

ABD'de yaşam maliyeti Aralık ayında çok fazla değişmeyerek geçtiğimiz 10 yılın en düşük 3. ilerlemesini kaydetti ve enflasyonun alçak kaldığı sinyalini verdi.

İşçi Bakanlığı'ndan bugün yapılan bir açıklamaya göre çok değişmeyen tüketici fiyat endeksi bir önceki ay yüzde 0.3 düşüş göstermişti. Endeks, Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanına paralel gerçekleşti. Maliyetler 2012 yılında yüzde 1.7 artarken, 2011 yılında yüzde 3 yükseliş göstermişti.

Target Corp. gibi perakendecilerin tüketicileri cezbetmek için indirim gerçekleştirmesi ve Washington'da devam eden bütçe savaşlarının güveni zedelemesi üzerine fiyatların çok fazla yükselmesi beklenmiyor.

JPMorgan Chase & Co. ekonomisti Daniel Silver, "Fiyat göstergeleri enflasyonun kapsama alanı içerisinde olduğuna dair gayet istikrarlı mesajlar gönderiyor. Fed'in genişlemeci para politikası enflasyon bakımından kesinlikle yolunda gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Raporun açıklanmasının ardından endeks vadelileri daha önce kaydettikleri kayıpları devam ettirdi. Standard & Poor's 500 Endeksi Mart ayı vadelileri New York saatiyle 08:31'de yüzde 0.2 düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri ise yüzde 0.2'lik düşüş ile yüzde 0.3'lük yükseliş arasında değişiklik gösterdi.