Advertisement

IG Markets Securities Ltd.'nin teknik analizine göre, dolar tekrar yükselişine başlamadan önce, 87 yen seviyesine düşebilir.

IG Markets'in Tokyo ofisi analisti Junichi Ishikawa, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) 21-22 Ocak'taki toplantısına kadar, "Bir hava cebi var ve dolar-yen geçici olarak aşağı trend gösterecek" dedi. Ishikawa, "Kilit nokta, doların günlük ichimoku grafiğinde, Kasım ayının ortasından bu yana destek görevi gören dönüşüm doğrusunun altını düşüp düşemeyeceği" yorumunda bulundu.

Ishikawa, doların 88.25 yen seviyesinin altına düşmesi durumunda, sonraki kilit seviyenin 87 civarında olacağını kaydetti ve doların 86.80 yakınındaki 21 günlük hareketli ortalamayı kapanış bazında aşağı yönde kırması durumunda, düşüşünü 87 civarında durduracağını sözlerine ekledi.

Dolar yen karşısında dünkü yüzde 0.8'lik düşüşünün ardından, bugün yüzde 0.6 daha gerileyerek, New York saati ile 06:49'da 88.26 seviyesine geldi. ABD para birimi böylelikle 18 Mayıs'tan bu yana en hızlı iki günlük düşüşünü gerçekleştirdi. Dolar 14 Ocak'ta 89.67 yen ile haziran 2010'dan bu yana en güçlü seviyesine ulaşmıştı.