Advertisement

ABD'nin varlık açısından en büyük 5. bankası Goldman Sachs Group Inc., şirketin kendi yatırımlarındaki değerlerin 2009 yılından bu yana ilk gelir büyümesi yılına katkıda bulunmasıyla kârının neredeyse 3 katına çıktığını belirtti.

New York merkezli bankadan bugün yapılan açıklamaya göre 4. çeyrek net geliri bir yıl içerisinde 1.01 milyar dolardan 2.89 milyar dolara yükseldi. Hissedarların kârları genelde 2.83 milyar dolar ve hisse başına 5.60 dolar olarak gerçekleşirken, bir yıl önceki rakam 978 milyon dolar ve hisse başına 1.84 milyar dolar olmuştu.

Şirket CEO'su Lloyd C. Blankfein, 2011 yılının ortasından itibaren 1.9 milyar dolarlık gider kesimi planı uygularken, kâr büyümesinin ekonomi ve piyasaların düzelmesinin ardından devam etmesini beklediğini belirtmişti.

Massachusetts merkezli Grimes & Co. analisti Benjamin B. Wallace, "Burada büyük soru, bir trading firması olmaktan diğer yollarla para kazanan bir firma olmaya nasıl geçiş yapacaklarıdır. Daha ileriye gitmek için kendi sermayelerinin ne kadarını yatırım olarak kullanacaklar?" ifadelerini kullandı.

ABD'nin varlık bakımından en büyük bankası olan JPMorgan Chase bugün yaptığı açıklamada 2012 yılının üst üste 3. rekor kâr yılı olduğunu açıklamıştı. ABD'nin en büyük 2. ve 3. bankaları Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. verilerini yarın açıklamaya hazırlanıyorlar. Morgan Stanley ise 18 Ocak'ta kâr verilerini açıklayacak.