Advertisement

Fed'in bugün açıklanan Bej Kitap raporuna göre ABD ekonomisi geçtiğimiz ayda ülkenin bir çok yerinde işsizlik görünümünün düşük gelişme işaretleri vermesine rağmen toparlanma gösterirken, bu toparlanmaya en çok otomobil ve konut satışları katkı sağladı.

FEd, Bej Kitap raporunda "Ekonomik aktivite son Bej Kitap raporundan bu yana genişleme kaydederken, 12 bölgenin tamamı büyümelerini ılımlı veya mütevazı olarak tanımladı" ifadelerini kullandı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 29-30 Ocak tarihleri arasında gerçekleştireceği toplantıdaki müzakereler için hazırlanan Bej Kitap, merkez bankası yetkililerinin işsizliği düşürmek amacıyla uygulamak istediği aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını güçlendirebilir.

New York ve Philadelphia bölgeleri Sandy Kasırgası'nın etkilerinden sıyrılırken, Boston, Richmond ve Atlanta bölgeleri ekonomilerinde büyümenin biraz daha ilerlediğini belirttiler. Rapor buna rağmen "istihdam piyasası şartları bütün bölgelerde çoğunlukla değişmedi" ifadesine yer verdi.

Bej Kitap, ABD ekonomisinin sağlığı hakkında anekdotlarda bulunurken, Fed bir önceki raporunda ekonominin ölçülü büyüdüğünü ve tüketici harcamalarının bölgelerin çoğunda ılımlı bir oranda büyüdüğünü fakat imalatın zayıfladığını belirtmişti.