Advertisement

Çin ekonomisi, hükümetin altyapı projelerini artırması ve sınırlı enflasyonun, para politikasının sıkılaştırılmasını gerektirmemesi sayesinde 7 çeyrektir devam eden yavaşlamasını sonlandırmaya hazırlanıyor.

Bloomberg anketine katılan 53 ekonomist, Çin ekonomisinin geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7.8 büyüyerek, yavaşlamayı sonlandıracağını öngörüypr. Çin ekonomisi 2012'nin 3. çeyreğinde yüzde 7.4 ile son 3 yılın en düşük büyümesini kaydetmişti.

Öte yandan demir ve karayolu projelerinin desteğinin azalması ve hükümetin artan enflasyon ve gölge bankacılığı endişelerine kapılması, yılın ikinci yarısında büyümedeki sıçramayı azaltabilir. Çin'in ekonomik yavaşlamasını tersine çevirmeye hazırlanmasına rağmen, artan ücretler ve küresel taleplerdeki zayıflığın ihracat kazançlarını sınırlaması, büyüme hızının son 20 yıldaki yüzde 10 ortalamasının altında kalmasına neden oluyor.

Mevcut toparlanmanın büyük oranda mali ve parasal teşviklerin sonucu olduğuna dikkat çeken Nomura Holdings Inc.'in baş Çin ekonomisti Zhang Zhiwei, politika genişlemesi hızının azalmasıyla büyüme trendinin yeniden düşebileceğini söyledi.

Cuma günü açıklanacak büyüme rakamlarının, Aralık'ta fabrika üretiminin yüzde 10.2, perakende satışların ise yüzde 15.1 arttığını göstereceği tahmin ediliyor.