Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki gelişen piyasa hisse senetleri, OAO Gazprom'un karının analist tahminlerinin üzerinde gelmesi ve Koç Holdin AŞ'nin yüksek kar tahmini sonrası son iki haftanın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Asya hisse senetleri düştü.

Dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi Gazprom, gelirinin yüzde 18 artmasının ardından, Moskova'daki işlemlerde, iki günlük düşüşünü tersine çevirdi. İnşaat materyallerinden tekstile, çeşitli şirketleri bünyesinde barındıran Türkiye'den Koç Holding, yüzde 6 kar artışı hedeflediğini açıklamasının ardından rekor seviyede kapanış yapmaya yönlendi. Macaristan para birimi forint üç haftanın en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Çin'de Şanghay Borsası hisse senetleri, yarın açıklanacak olan Çin büyüme verisi öncesi düşüşünü ikinci güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Endeksi, Londra saati ile 13:30'da yüzde 1 yukarıda seyrediyordu ve 2 Ocak'tan bu yana kapanış bazında en hızlı yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Asya piyasalarını da içeren MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, 323 şirketin değer kazanıp 388'inin değer kaybetmesine karşın yüzde 0.1 yükseldi ve bu yılki yüzde 1.7'lik kazancını genişletti. Yatırımcılar, Fed'in Aralık 2008'de politika faizini sıfır seviyesine yaklaştırması ve bunun yanında, uzun vadeli borçlanma maliyetlerini düşürmek için tahvil alım programını genişletmesinin ardından daha riskli varlıklara yönelmeye başladı.

Londra'da aracı kuruluş BCS'nin piyasalar müdürü Joseph Dayan, "Tüm dünyada para politikaları süper genişlemeci ve hisse senetlerinde pozisyonlanma ilginç bir şekilde hafif kalmaya devam ediyor," dedi ve "Yatırımcılar riskli varlıklara yöneliyor" değerlendirmesinde bulundu.

HSBC Holdings Plc, 15 Ocak'taki raporunda, gelişen piyasa hisse senetlerinin varlık sınıfları içinde "en fazya yukarı yönlü" potansiyel taşıyan grup olduğunu kaydetti ve gelişen piyasalar göstergesinin bu yıl yüzde 28 yükselmeye hazırlandığı tahmininde bulundu.

Rusya'da Micex Endeksi yüzde 0.3 ve Brezilya'da Bovespa Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Türkiye'de İMKB 100 Endeksi yüzde 1'in üzerinde yükseldi ve çıkışını beşinci güne taşıdı ve Türk lirası dolar karşısında, Moody's Investor Service'in not artırımı yapacağı spekülasyonuna bağlı olarak  Mayıs ayından bu yana en değerli seviyesine tırmandı.

(16:15'te güncellendi)