Advertisement

(18:45'te güncellendi)
Avrupa hisseleri, perakendecilerin yükselen gelirlerle yaptığı ralli ve ABD konut başlangıcı verilerinin 4 yılın zirvesine çıkmasının ardından son 1 haftanın en sert yükselişini yaşadılar.

Fransa'nın en büyük perakendecisi Carrefour SA ve Belçikalı Food Lion süper marketlerinin sahibi Delhaize Group SA yüzde 3'ten daha fazla ilerleme kaydettiler. Madencilik firması Rio Tinto Group, CEO Tom Albanese'in ayrılması sonrasında yüzde 0.8 kayıp yaşadı.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 16:36'da yüzde 0.5 yükseldi ve 287.33 puana ulaşarak 9 Ocak'tan bu yana en büyük çıkışı gerçekleştirmiş oldu. Gösterge endeksi, ABD'li yasa yapıcıların otomatik vergi artışı ve harcama kesintileri olarak bilinen mali uçuruma çözüm için bir anlaşmaya varmalarının ardından yüzde 2.7'lik bir ralli gerçekleştirerek 4 Haziran'daki en düşük seviyenin yüzde 23 üzerine çıkmış oldu.

Londra'da bulunan Mitsubishi UFJ Asset Management Avrupa hisseleri direktörü Michael Morris, "Bu, ABD'nin bir çok bölgesinde piyasaların toparlandığına dair bir işaret. Yukarı yönlü bir trend içerisinde olduğumuza dair bir başka sinyal, ve bir süredir zaten pozitif sinyaller gelmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Stoxx 600 hisselerinin işlem hacmi bugün 30 günlük ortalamanın yüzde 9.2 üzerinde gerçekleşti.


(18:45'te güncellendi)