Advertisement

Japonya'nın 10.3 trilyon yenlik mali teşvikleri, istihdamı, hükümetin tahmininin yalnızca çeyreği oranda artırarak, Başbakan Shinzo Abe'nin sürdürülebilir büyüme planlarını gölgeleyebilir.

Citigroup Inc., merkez bankasının parasal genişleme önlemlerini artırması  hâlinde dahi, Abe'nin harcamalarının etkisinin büyük oranda kamu işleri projeleri ile sınırlı kalacağını söyledi. Citigroup, mali teşviklerin istihdamı yalnızca 100 bin artıracağını öngörürken, BNP Paribas SA istihdam yaratımının 150 bin kişi ile sınırlı kalmasını bekliyor.

BNP'ye göre, bu arayış, ülkenin borç yükünü 3 katına çıkarmasına rağmen son 20 yıldaki duraklamayı sonlandıramamış olan stratejiye geri dönüşten başka bir şey değil. Japonya'nın toplam ekstra teşvik harcamaları 80 trilyon yeni buluyor. Aynı hatanın yeniden tekrarlanması, 6 yıl içinde 7 başbakan çıkaran seçmenlerin siyasi sisteme inançlarının daha da azalmasına neden olabilir.

Mali teşvikleri, aynı etkiyi yaratabilmek için dozun daima artırılmasını gerektirmesinden ötürü "morfin"e benzeten BNP Paribas'ın ekonomistlerinden Azusa Kato, Japonya'nın sürdürülebilir ekonomik genişleme sağlama konusunda başarısız olduğunu ve ülkenin geçmişinin, bu stratejinin hatalı olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Yatırımcıların Japonya Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta daha fazla parasal genişleme uygulama ihtimalini değerlendirmesiyle yen, dolar ve euro karşısında kaydettiği 2 gündür devam eden kazançları sonlandırdı. Yen, dolar karşısında Tokyo saati ile 9:20'de 88.68'den işlem gördü.