Advertisement

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, bankaları, merkez bankasından borç alırken teminat olarak gösterdikleri
kredilere ilişkin daha fazla bilgi vermeye zorlayacak yeni kuralları değerlendiriyor.

Planlar yayınlanmadan önce isimlerinin verilmesini istemeyen bir kaynak, AMB'nin bankaların, teminat olarak gösterdikleri varlıklara ilişkin sınırlı bilgi paylaşabilmeleri avantajından yararlanmasını sonlandırmak istediğini söyledi. Yetkililer hâlâ satılamaz varlıkları değerlendirme yeteneklerini geliştirmeye çalışıyor.

AMB, bankaların teminat göstermek için kullandıkları kredi, kredi talepleri ve mevduatların üçüncü çeyrekte yüzde 60 artarak 668.4 milyar euroya çıktığını ve bunun 2.52 trilyon euroluk teminatların yüzde 27'sini oluşturduğunu söyledi. Bu rakam tüm garanti sınırlarının ve 371.7 milyar euroluk varlık destekli kredilerin üzerine işaret ediyor.

Teminat gösterilen kredilerden de en azından varlık destekli hisseler kadar şeffaflık talep edilmesinin mantıklı olduğunu söyleyen DZ Bank AG'nin Frankfurt'taki traderlarından Dalibor Jarnevic, kredileri kabul ederek AMB'nin ciddi likidite ihtiyacı olan bankaların kendilerini fonlamasına yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Bir AMB  yetkilisi, Euro sisteminin daimi olarak teminat çerçevesini iyileştirmeye ve daha şeffaf hâle getirmeye çalıştığını söyledi.