Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, 17 ülkeli eurodaki güveni artırmakta "çok başarılı" olabilir.

Draghi'nin Temmuz'da euroyu kurtarmak için "Elinden gelen her şeyi yapacağını" söylemesinden bu yana euro, en çok işlem yaptığı 31 para biriminin 30'u karşısında değerlendi ve Chicago'da işlem gören vadelililer de hedge fonlarının bu trendde değişiklik beklemediğini gösteriyor. İtalya'nın 2 gün önce yaptığı ihalesinde sattığı 6 milyar euroluk tahvilinin yüzde 60'ından fazlasını alan yabancı yatırımcılar 2012'de terk ettikleri piyasalar geri dönüyor.

Draghi'nin kararları, Euro Bölgesi'nin dağılacağını söyleyen IMF'nin eski başekonomistlerinden Kenneth Rogoff gibi bilge isimlerin öngörülerini yalanlasa da, euronun gücü, bölgedeki toparlanmanın ertelenmesi tehdidini doğuruyor. Eurogrup başkanı Jean-Claude Juncker'ın, eurodaki son kazançların euroyu "tehlikeli bir yüksekliğe" taşıdığını söylemesine rağmen Deutsche Bank AG ve Goldman Sachs Group Inc., eurodaki değerlenmenin devam edeceğini öngörüyor.

Euronun güçlenmesinin iki ucu keskin bir bıçak olduğunun altını çizen BNP Paribas SA'nın Döviz stratejistlerinden Kiran Kowshik, "Draghi'nin yaptıklarından sonra euroyu durdurmak güç. Sermaye akışları Euro Bölgesi'ne geri dönmeye başladı ve bunun devam edeceğini düşünüyorum" dedi.