Advertisement

ABD’de açıklanan JP Morgan ve Goldman Sachs bilançolarının olumlu gelmesi, 1,472 seviyesinde sıkışan S&P 500 endeksini yukarı seviyelere taşıyamadı. ABD hisse senedi piyasaları yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Ancak İMKB 100, küresel piyasalardan pozitif ayrışarak yeni rekor denemelerine imza attı. Yeni günde açıklanacak bilançolardan Bank of America, Citi Group, Intel dikkat çekiyor. Avrupa cephesinde ise İspanyadaki ihaleler dikkat çekiyor. Bu ihalede talep öncekilere göre düşerken, borçlanma maliyetleri ise geriledi. Yarın ise Çin’de açıklanacak büyüme ve sanayi üretimi veriler ön planda.

Gösterge tahvil yeniden % 6’nın altında

Gösterge tahvil faizi güne % 5.97 bileşik seviyesinden başladı. Türkiye 2 yıllık tahvil faizi ve 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın yeniden yükselişe geçtiği gözlemleniyor. Tahvil piyasasına ilişkin, Akbank Hazine Sabit Getirili Menkul Kıymetler Traderı Sercan Kılıçlar, “2 ve 10 yıllık tahvil faiz farklarını etkileyebilecek en önemli etken faiz seviyesi olacak. Yabancı girişlerinde 10 yıllık tahvilin daha çok alındığını, lokal bankaların ise daha çok kısa vadeli tahvile ilgi gösterdiğini gördük. Yabancı yatırımcının görüşünü etkileyebilecek en önemli etken özellikle Fed ve ECB açıklamaları sonrası ortaya çıktı. Amerikan 2 yıllık tahvillerinin % 2’ye dayanması, sadece Türkiye değil tüm gelişen ülke tahvil piyasalarında baskı oluşturdu. Amerikan tahvil faizlerinin geri çekilmesiyle bu baskı kalkmış oldu. Lokallerin bakış açısındaki en önemli etki de enflasyon görünümü olacak. % 6’nın üzerine giden bir enflasyon henüz fiyatlamalara girmiş değil“ yorumunda bulundu.

Yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışan İMKB 100

Yurt dışı piyasalar olumlu makro ekonomik veriler ve bilançolara rağmen yatay seyrine devam ederken, İMKB 100 endeksi rekor seviyelerini zorluyor. Bankacılık endeksindeki hisselerin aşırı alım seviyelerine geldiğini belirten analistler, yukarı veya aşağı yönlü sert dalgalanmaların görülmesinin beklenebileceğini belirtti. Güne 84,405 puandan başlayan endeks saat 11.45’tede 84,800 seviyesinde bulunuyordu. Aynı saatlerde Bankacılık Endeksi % 1’in üzerinde primli seyrediyor. JP Morgan’ın aylık hisse senedi strateji raporuna göre, Türkiye’nin CEEMA Bölgesindeki payını "ağırlığını arttır" olarak açıkladı. Rapor detaylarında Hisse senetlerinin tahvil piyasasına göre daha ucuz olduğunun belirtilmesi dikkat çekiyor.

TL’de Dolar’a karşı değerlenme

Sabah saatlerinde 1.7650 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL saat 12:05 itibariyle 1.7597 seviyesinde seyrediyordu. Sabah saatlerinde 1.3290 seviyesinde bulunan Euro/Dolar paritesi ise yeniden 1.33 seviyesinin üzerine çıktı. Parite yine aynı saatlerde 1.3355’ten işlem görüyordu.

BloombergHT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberg.net