Advertisement

Küresel ekonominin geçtiğimiz yıl zorlukla ilerlediğine dikkat çeken Ulusalararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünya genelinde ülkelerin maliye ve reform vaatlerini yerine getirmesinin gerektiğini söyledi.

Lagarde, Euro Bölgesi'ndeki borç krizi ve ABD'deki mali uçurumun, büyümeyi duraklatabileceğ, uarısında bulunarak, her iki sorunun da son dakika kararlarıyla önlenmiş olduğunu hatırlattı.

Özellikle ABD'ye borç sınırını yükseltmesi ve Avrupa'ya borç krizi ile mücadeleye bağlı kalması çağrılarında bulunan Lagarde, "Dünyanın bir çok köşesinde çöküş önlendi" dedi.

Bu yılın ilk basın konferansını veren Lagarde, ABD'deki bütçe çekişmeleri ve Avrupa'daki borç krizi kaynaklı risklere dikkat çekerek, odaklanılacak konuların yeni olmadığını, ancak ufak bir toparlanma sinyali gören liderlerin, finansal stresin de azalmasıyla rehavete kapılmasından endişe ettiğini dile getirdi.

ABD'deki tüm tarafların Amerikan ekonomisi ve küresel ekonominin uluslararası çıkarlarına uygun kararlar vermesini umduğunun altını çizen Lagarde, "ABD ekonomisinin temerrüte düştüğünü tahayyül etmek bile düşünülemez bir şey" dedi.

IMF Başkanı ayrıca Euro Bölgesi'nde de yeni parasal genişleme yapılmasa dahi, öncekilerin devam ettirilmesinin gerektiğini savundu.