Advertisement

ABD'deki otomobil üreticileri Ford Motor Co., General Motors Co. ve Chrysler LLC'yi temsil eden grup, ABD Başkanı Barack Obama'nın Japonya'nın yeni hükümetine, ABD'nin yeni zayıflatma politikalarına karşı "misilleme" yapacağını bildirmesi gerektiğini söyledi.

Amerikan Otomotiv Politika Konseyi dün yaptığı açıklamayla, Aralık'ta iktidara geçen Japonya'nın Liberal Demokrat Partisi'nin, yenin dolar karşısında zayıflamasını sürdürmesine izin vererek, ABD'nin otomobil ihracatını pahalılaştırdığını belirtti.

ABD'nin Missouri eyaleti eski Cumhuriyetçi valisi ve konsey başkanı Matt Blunt, "Obama yönetiminden, Japonya'ya bu poolitikaların kabul edilemez olduğunu ve önlemler ile karşılık verileceğine dair net bir mesaj iletmesini istiyoruz" dedi.

Amerikalı otomobil üreticileri değeri düşürülmüş yenin ticareti bozduğun ve Amerikalı imalatçıların istihdam büyümesini olumsuz etkilediğini söyledi. Grup, Japonya'nın otomobil piyasası yabancı rekabete daha açık hâle gelinceye kadar, Asya ülkesinin Pasifik bölgesi ticaret görüşmelerinden men edilmesi gerektiğini savundu.

Yen, 13 Eylül'den bu yana dolar karşısında yüzde 14 düştü ve 10 Ocak'ta 30 ayın en düşüğüne işaret etti.

Blunt, "Japonya, geçmişteki sadaka isteyen komşu politikalarını tekrarlamaya kararlı görünüyor" dedi.