Advertisement

Beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin etkisiyle New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi 5 yılın zirvesine çıktı.

S&P 500 Endeksi'ndeki konut inşaatçıları göstergesi yüzde 3 artışla 2007'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. En büyük internet üzerinden satış operatörü EBay Inc., kazançlarının bazı beklentileri aşması üzerine yüzde 2.4 değerlendi. Inter Corp., 2. çeyrekte satışlarının düştüğünü açıklaması sonrasında yüzde 4.9 değer kaybetti. En büyük para yöneticisi BlackRock Inc., kazançların yüzde 24 artması ve şirketin temettü ve geri alım programlarını desteklemesi üzerine yüzde 4.4 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,480.94 puana, Dow Jones Endeksi de de yüzde 0.6 artışla 13,596.02 puana çıktı. Dow Jones, 2007'den bu yana en yüksek kapanışını test etti. Amerikan borsalarında 6.5 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 5.2 üzerinde seyretti.

Ekonominin çok hızlı olmasa da, yıla iyi bir başlangıç yaptığını söyleyen BMO Private Bank'ın yatırım genel müdürü Jack Ablin, bunun 2013 için iyi bir tablo çizdiğini belirtti.

Hisse senetleri konut inşaatçılarının Aralık'ta beklenenden daha fazla konut başlangıcı yaparak 2008'den bu yana en iyi yıllarına işaret etmeleri ve emlak sektörünün ABD'nin ekonomik genişlemesini desteklediğine işaret eden sinyaller sayesinde değerlendi. ABD'de işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı da geçtiğimiz hafta düştü.