Advertisement


Japon yeninin, dolar karşısında Haziran 2010'dan bu yana ilk kez 90 seviyesinin altına gerilemesi, Çin'in beklenenden daha iyi GSYH büyümesi açıklaması ve ABD'de de konut ve istihdam verilerinin beklenenin üzerinde gelmesinin ardından Tokyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi 1986'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Satışlarının yüzde 28'ini Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Mazda Motor Corp. yüzde 8.6 yükseldi. Advantest Corp., sektör lideri Intel Corp.'un sermaye harcamalarını artıracağını söylemesi üzerine kazançlarını artıran yarı iletken ekipman üreticilerini izledi. Boeing Co.'nun batarya tedarikçilerinden GS Yuasa Corp., uçuşu iptal edilen 787 modellerinin küçük bir oranında batarya hatası olduğu spekülasyonu üzerine 3 gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı ve yüzde 3.9 değerlendi.

Topix Endeksi yüzde 2.2 kazançla 909.91 puana yükseldi ve bu haftayı yüzde 1.2 yukarıda tamamlamaya yöneldi. Endeks 10. haftasını da kazançlı sonlandırarak Temmuz 1986'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.5 artışla 10,876.24 puana çıktı. Hisseler Ekonomi Bakanı Akira Amari'nin dün yendeki aşırı zayıflama uyarılarında geri adım atarak, yenin daha fazla değer kaybetmek için alanı olduğunu söylemesi sonrasında primlendi.

Yenin Amari'nin açıklamalarının ardından değer kaybettiğini, bunun da hisseleri desteklediğini belirten Daiwa SB Investments Ltd.'ın Tokyo'daki başstratejisti Soichiro Monji, deniz aşırı faktörler bakımından da Japon hisselerinin ABD'deki güçşü ekonomik verilerin desteğini aldığını söyledi.

Topix Endeksi 14 Kasım'da genel seçimlerin ilân edilmesinden bu yana yeni hükümetin deflasyonla mücadele etmek için daha fazla teşvik uygulayacağı iyimserliği sayesinde yüzde 26 yükseldi. Japon Kabinesi 11 Ocak'ta 10.3 trilyon yenlik teşvik paketi onayladı.

Topix Endeksi, defter değerinin 1.08 katından işlem görerek, 2.2 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 1.60 katından fiyatlanan Stoxx Europe 600 Endeksi'nin gerisinde kalıyor.