Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, Çin'de ekonomik büyümenin son iki yılda ilk kez hızlanması ve ABD'de işsizlik başvuruları ve konut verilerinin beklenenden iyi çıkmasının desteği ile yükseldi. Gösterge endeks, bu hareket ile birlikte, Haziran 2011'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi.

Great Wall Motor Company Ltd., yüzde 4 yükselerek, oto üreticilerine gelen alışlara öncülük etti. Elektrik aksamı üreten ve en önemli pazarı Kuzey Amerika olan Techtronic Industries Co. yüzde 2.8 değer kazandı. Çinli ortopedik implant malzemeleri üreticisi Trauson Holdings Co., Stryker Corp.'un 764 milyon dolarlık alım teklifi sonrası, Hong Kong'daki işlemlerde yüzde 41 yükseldi.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.8 yükselerek, yerel saati ile 13:09'da 23,524.58 puana çıktı ve dört günde ilk yükselişini gerçekleştiriyor. Endekste, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık altı hisse değer kazandı. İşlem hacmi ise son 30 günün ortalamasının yüzde 11 üzerindeydi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 yükselerek 12,047.70'e çıktı.

Hong-Kong'da Lyncean Securities Ltd. idari direktörü Francis Lun, "Hem Çin ve hem ABD'de, iyileşme görüyoruz," dedi ve "Bu durum iyimserlik ve piyasanın yukarı uyönde hareket etmesi için temel oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong hisse senetlerinin gösterge endeksi geçen yıl, Çin ekonomisinin iyileşme işaretleri göstermesi ve tüm dünyada merkez bankalarının parasal genişlemeye gitmesinin desteği ile yüzde 23 yükseldi. Gösterge endekste işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri, bu şirketlerin tahmini kar toplamının 11.4 katı düzeyinde. Bu oran Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nde 13.4 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi'nde 12.1 katı seviyelerinde.