Advertisement

Çin'in ekonomik büyümesinin son iki yılda ilk kez ivme kazanmasının merkez bankalarının ek teşviğe gitmekten kaçınacaklarına dair endişeleri artırması ile bir ayın yükseğine çıkmış olan altın yataya yakın hafif düşüş gösteriyor.

Spot altının onsu, dün 18 Aralık tarihinden beri ne yüksek seviye olan 1,696.28 dolara tırmanmasının ardından Singapur'da yerel saatle 12:50'de 1,688.85 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.6 artıda sürdürürken üst üste ise ikinci hafta kazanca işaret ediyor. New York Comex'te işlem gören Şubat vadeli altının onsu ise pek fazla değişim göstermeyerek 1,688.60 dolardan alıcı buldu.

Tokyo Emtia Borsası'ndaki altın vadelileri yüzde 2.3 artış ile gram başına 4,907 yen (1,697 dolar/ons) rekoru kırdı. Şangay Altın Borsası'ndaki saf külçe altının gramı ise yüzde 0.5 artışla 338.94 yuandan (1,695 dolar/ons) alıcı buldu.

Philadelphia Bölgesi imalat sanayinin Ocak ayında beklenmedik şekilde gerilediğinin dün açıklanmasının ardından Amerikan Merkez Bankası Federal Rezerv'in teşviği genişletmek zorunda kalacağı beklentisi ile kıymetli metal yükseliş yaşamıştı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun açıklamasına göre ülke GSYH'si dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 7.9 artış kaydederken yedi çeyreklik düşüşten de sıçramış oldu.

Fat Prophets analisti David Lennox konuyla ilgili "Piyasa, herkesin ne yaptığını görmek için barometre olarak Çin'i kullanacak." dedi. Lennox, Fed'e atıfta bulunarak "Yine de teşviğe giedeceklerdir, çok çabuk geri çekilmeyi istemezler." yorumunda bulundu.

ABD, Avrupa ve Japonya'daki teşvik programlarının alternatif yatırım aracı olarak kıymetli metali desteklemeleri ile altın geçtiğimiz yılı yüzde 7.1 artıda kapattı. Fed'in açıklanan tutanaklarında bazı politika yapıcıların tahvil alım programının 2013 yılında sonlandırılabileceği yönünde görüş bildirdiklerinin ortaya çıkmasının ardından 4 Ocak tarihinde kıymetli metal dört ayın düşüğüne gerilemişti.