Advertisement

Bakır fiyatları, Çin'de açıklanan verilerin beklenenden daha iyi çıkması ve bunun sonucu talep görünümünün iyileşmesinin ardından yükseldi ve haftayı kazançla geçmeye yönlendi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.2 yükselerek, Şanghay saati ile 13:21'de ton başına 8,070 dolara geldi. Kontrat bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Nisan vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.8 yükselerek ton başına 58,180 yuana (9,353 dolar) çıktı.

Çin'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) dördüncü çeyrekte yüzde 7.9 arttı ve son iki yılda ilk kez hızlandı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde sanayi üretimi de geçen ay yıllık bazda yüzde 10.3 yükseldi. her iki veri de, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanından daha yukarıda gerçekleşti. Çin'de açıklanan diğer bir veri olan birinci el konut fiyatları ise Aralık ayında, son 20 ayda en fazla sayıda şehirde artış gösterdi.

Shenzhen'de Minmetals Futures Co.analistlerinden Zhang Ao, "Veriler ekonominin taban yaptığını teyit etti," dedi ve "Kademeli toparlanmanın beklenmesi ile birlikte, bakır ve diğer metaller konusunda iyimserim" değerlendirmesinde bulundu.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında yüzde 0.2 artarak pound başına 3.669 dolara çıktı. LME'de, aluminyum, çinko, kalay ve kurşun değer kazanırken nikel fazla değişiklik göstermedi.