Advertisement

(14:40'ta güncellendi)

Yen dolar karşısında, Japonya'da hükümet danışmanının para biriminin ekonomiye zarar vermeden değer kaybını sürdürebileceğini kaydetmesinin ardından son 2.5 yılın en düşük seviyesine inerken ve 10'ncu haftayı da ard arda kayıpla geçmeye yönlenirken, İngiliz sterlini, perakende satışlardaki beklenmedik düşüşün etkisi ile değer kaybını altıncı güne taşıdı. Metaller, Çin'de ekonomik büyümenin hızlanması sonrası yükseldi ve Avrupa hisse senetleri kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

Japonya para birimi dolar karşısında, 90.21 ile 23 Haziran 2010'dan bu yana en zayıf seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.1'in altında bir yükseliş göstererek 89.81 seviyesine geldi. Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 düştü. Kurşun Londra'da yüzde 1.6 sıçradı ve çinko yüzde 1.5 değer kazandı. Çin hisse senetlerinin gösterge endeksi son 17 ayın zirvesine yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir çıkış gösterdi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2.4 sıçradı ve onuncu haftayı da yükselişle geçerek, Temmuz 1986'dan bu yana en uzun süreli haftalık çıkış serisini gerçekleştirmeye yönlendi.

Japonya Başbakanı'na yeni merkez bankası başkanı seçiminde danışmanlık yapan Koichi Hamada, yenin tekrar ekonomiye yardımcı olacak seviyeye gelmesi gerektiğini ve "100 yenin iyi bir seviye" olduğunu söyledi. Japonya Merkez bankası, 21 Ocak'ta başlayacak toplantısında, enflasyonu yükseltmek ve ekonomiyi desteklemek için açık uçlu varlık alım programı uygulamaya başlayabilir. Çin'de gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.9 genişledi. Bloomberg News'un anketine göre yüzde 7.8 çıkması beklenen büyüme verisi, geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7.4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Londra'da Citigroup Inc. makro strateji müdürü Jeremy Hale, "Piyasanın kafasında, Japonya Merkez Bankası'nın politikasında somut değişiklikler yapılacağı var," dedi ve "Japonya Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısında ilave gevşeme etdbirleri açıklaması bekleniyor. Kısa vadede, yenin, Japonya Merkez Bankası'nın ilave tedbirler açıklaması ile daha da zayıflayabileceğini düşünüyorum. Piyasa, yeni merkez bankası başkanı geldiğinde politikada ani ve köklü değişiklik bekliyor ve bu büyük bir test olacak" değerlendirmesinde bulundu.

(14:40'ta güncellendi)