Advertisement

Asya paraları, küresel ekonominin toparlandığına yönelik iyimserliğin etkisiyle 4. haftasında da değerlenerek, Eylül'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Çin'in ekonomik büyümesi, sanayi üretimindeki artışların da desteğiyle 2012'nin son çeyreğinde 2 yıldır ilk kez hızlandı. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de dün açıklanan konut başlangıçları verisi beklentileri aşarken, işsizlik başvuruları düştü.

ABD verisinin beklenenden güçlü gelmesinin ardından risk iştahının açıldığını belirten Mizuho Corporate Bank Ltd.'un ekonomistlerinden Vishnu Varathan, Çin ekonomisindeki toparlanmanın da Asya paralarına yardımcı olduğunu söyledi.

Asya'daki yen hariç en hareketli 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.2 yükseldi. Endeks dün 18 ayın zirvesine işaret etti.

Tayland bahtı, dolar karşısında yüzde 1.6 değerlenerek 29.79 dolara çıktı ve Asya paralarındaki kazançlara öncülük etti. Hint rupisi yüzde 1.5 güçlenerek 53.9562 düzeyine, Malezya ringgiti de yüzde 0.3 primle 3.0116'ya yükseldi.

Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası, 3. çeyrekte yüzde 7.4 büyümesinin ardından dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7.9 büyüdü. ABD'de konut başlangıçları geçtiğimiz ay yüzde 12.1 tırmanarak yıllık 954 bine ulaştı.